En kammerat har spurgt om hvordan man registrerer en haglbøsse på tullverket, da vi danskere ikke har en desideret tilladelse ud over vores jagttegn.
Han har ikke våbenpas, skal det lige siges.
Den kaster jeg så videre her.
Tullverket og haglbøsse?
-
- Platin Member
- Indlæg: 3558
- Tilmeldt: 23. maj 2016, 10:13
- Interesser: Jagt, skydning, sport, science
- Geografisk sted: Sjælland
- Has thanked: 80 times
- Been thanked: 754 times
Re: Tullverket og haglbøsse?
Du anmelder din indførsel her: https://privattjanster-vapenanmalan.tul ... n/da/vapen og angiver (N/A eller XXXX) under våbenpas. Det godtager svenskerne - det vigtigste for dem er, at de kan se, at du har deklareret, at du tager våben med dig. Husk dit anmeldelsesnummer, hvis du skulle blive spurgt.
Mht. til DK, så laver du en deklaration på midlertidig udførsel på politi.dk, hvor du udfylder de relevante info på Selvbetjeningen (https://politi.dk/vaaben/borger/ansoeg- ... degraensen), afleverer den ene halvdel til Told & Skat, inden du kører ud af landet, får den anden halvdel stemplet, og så kører du hjem på din hjemrejsedato og afleverer den stemplede del til Told & Skat igen.
-
- Bronze Member
- Indlæg: 47
- Tilmeldt: 22. mar 2020, 21:45
- Interesser: Golf
- Geografisk sted: Nordsjælland
- Has thanked: 2 times
Re: Tullverket og haglbøsse?

"Is everything we see or seem
but a dream within a dream"
Edgar Allan Poe
but a dream within a dream"
Edgar Allan Poe
- Agamemnon
- Moderator
- Indlæg: 3846
- Tilmeldt: 6. jan 2008, 15:36
- Interesser: Skydning genladning Etymologi
- Geografisk sted: København
- Has thanked: 472 times
- Been thanked: 1071 times
Re: Tullverket og haglbøsse?
Tråd flyttet til korrekt forum. 

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Edmund Burke, 1729-1797.
Edmund Burke, 1729-1797.