Hvad er reglerne nu for paintball, hardball og legetøj?

Om Våbenloven, klagesager og hvordan reglerne skal tolkes i praksis
Besvar
SvenP
Bronze Member
Bronze Member
Indlæg: 53
Tilmeldt: 25. mar 2013, 21:31
Interesser: Antikke våben / jagtvåben
Geografisk sted: Fyns land

Hvad er reglerne nu for paintball, hardball og legetøj?

Indlæg af SvenP » 10. jun 2013, 19:14

Jeg talte med en kammerat om konsekvensen af denne nye lov, og der dukkede et par Spørgsmål op. Vi holdt grillfest og derfor blev tingene sat lidt på spidsen :giggle:
Hvad er konsekvensen for paintball-banerne? kan enhver stadig få lov til at lege på en sådan? Eller skal man have jagttegn, for at få lov til at skyde her?
Hvis loven gælder for fjederdrevne luftvåben med kaliber over 5,5mm, hvad så med denne: http://www.br.dk/Serier/Nerf%20guns/NER ... vid=471558

Mvh. Sven
Senest rettet af Refraktorius 11. jun 2013, 11:44, rettet i alt 1 gang.
Begrundelse: overskrift udbygget til at afspejle indholdet

DB89
Gold Member
Gold Member
Indlæg: 860
Tilmeldt: 22. sep 2012, 19:13
Interesser: Blankvåben, luftpistol
Geografisk sted: Fredericia, Danmark
Has thanked: 35 times
Been thanked: 20 times

Re: Ny luftvåben lov

Indlæg af DB89 » 10. jun 2013, 19:26

Paintballvåben som anvender gelatine og gummikugler er stadigvæk lovlige og ikke tilladelsespligtige.
Uddrag af Cirkulære om våben og ammunition mv. Nr. 9 af 1. Februar 2013:

Kapitel 3 Paintballvåben, hardballvåben og overlevelsesspil:

§ 21. Paintballvåben og hardballvåben, der anvender luft eller kulsyre som drivmiddel, er ikke omfattet af forbuddet i våben- og eksplosivstoflovens § 1, stk. 1, jf. lovens § 1, stk. 2, litra a og b. Ammunition til paintballvåben bestående af en skal af gelatine mv., der indeholder farvestof, og ammunition bestående af massiv blød gummi, er ikke omfattet af våben- og eksplosivstofloven. Tilsvarende gælder for ammunition til hardballvåben bestående af hård plastik. Kulsyrebeholdere og kulsyrepatroner er ikke omfattet af våben- og eksplosivstofloven.

Stk. 2. Tilladelser til paintballvåben og hardballvåben, der anvender andet end luft eller kulsyre som drivmiddel, gives uden begrænsning i antal.

§ 22. Enhver, der er fyldt 18 år, kan gives våbentilladelse til paintball- og hardballvåben, der anvender andet end luft eller kulsyre som drivmiddel.

Stk. 2. Medlemmer af paintballskytteforeninger og hardballskytteforeninger, der er under 18 år, kan gives våbentilladelse til paintballvåben og hardballvåben i overensstemmelse med bestemmelserne i § 16.

§ 23. Til personer eller selskaber mv., der på kommerciel basis driver overlevelsesspil, kan der gives våbentilladelse til paintballvåben og hardballvåben til brug for deltagere i spillet. Ansøgeren skal have adgang til en godkendt skydebane eller skydeterræn. Ansøgeren skal endvidere have adgang til lokaler, hvor våbnene kan opbevares forsvarligt.

Justitsministeriet, den 15. januar 2013
Morten Bødskov

Brugeravatar
DeVille
Gold Member
Gold Member
Indlæg: 747
Tilmeldt: 9. jun 2011, 22:11
Interesser: Jagt, skydning og ældre våben
Geografisk sted: Frankrig
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Ny luftvåben lov

Indlæg af DeVille » 10. jun 2013, 22:21

Sej, 2 i 1 Nerf-blaster. N-Strike Long Shot er over 90 cm lang og affyrer skumpile op til 10,5 cm væk.
Inkl. blaster, 1 hurtigladende clips og 6 Streamline-pile.
:rolf:

Besvar