Side 1 af 1
5 Årlige skydninger på egen grund?
: 15. sep 2013, 19:34
af Ruger 77
Hej.Hvad gør man hvis man vil skyde de 5 gange der er lovlige på egen grund?Hvad skal der søges af tilladelser og hvem skal informeres om hvilke dage der skydes.Det er kun medlemmer af den jagtklub der ejer skoven der skyder der.Vi har lige fået at vide at man skal søge tilladelse hos Politiet men er det rigtigt?
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 15. sep 2013, 19:55
af Langenge
5 gange eller derunder, så kan du bare skyde løs. Mere end 5 gange, så skal du, af miljømæssige hensyn, have det godkendt.
Hvis du holder dig til de 5 gange, eller derunder, men tænker "det her vil naboerne sgu da undre sig over", ja så er det da, nogle gange, en god idé, lige af informere den lokale strisser om det. Så kan han berolige eventuelle bekymrede naboer, hvis de ringer.
Men generelt, skal man nok styrer sig lidt, hvis man tror man kan genere naboerne.
EDIT: Det med de 5 gange, er sådan en lidt mmmmmmmmmm lov. I jagttegnsundervisningen får man af vide, af du må indskyde 5 gange på dit jagtterræn. Loven er lidt mere løst formuleret.
Du må skyde på en privat "skydebane" 5 gange årligt. 5 gange eller mindre, så anses det for en midlertidig skydebane, der ikke kræver miljøgodkendelse. Mere end 5 gange, så anses det for en permanent skydebane, der kræver miljøgodkendelse.
Men der er mange men'er.
Under alle omstændigheder, er du ikke forpligtiget til at anmelde de 5 gange til nogen som helst. Men det KAN som sagt, nogle gange, være en fornuftig idé-
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 16. sep 2013, 10:04
af Ruger 77
Jeg takker mange gange.
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 20. sep 2013, 13:56
af glmhunter
Stjæler lige lidt plads her.
De 5 skydninger er det kun med haglgevær eller må det også være med riffel, hvis så hvor står det i loven det med riffel.
MVH Gert
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 20. sep 2013, 14:03
af Lasse68
glmhunter skrev:De 5 skydninger er det kun med haglgevær eller må det også være med riffel, hvis så hvor står det i loven det med riffel.
Som udgangspunkt er det der ikke er forbudt, jo tilladt. Da der ikke står noget om forbud mod skydning med riffel på egen jord, er det derfor tilladt.
Det er som sagt kun hvis du skyder mere end fem gange om året at der så kommer et krav om en miljøgodkendelse (som i praksis er umulig at få.)
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 20. sep 2013, 15:34
af Stillekaj
Hvad hvis nu man er proprietær, og har mange tønder land, må man så have 5? forskellige skydepladser fordelt rundt på herligheden, og så skyde 5 gange årligt på hver skydeplads/bane.?
Hvor mange må deltage i disse skydninger
Hvis egen grund skal tolkes som ejer eller hvis det skal tolkes som bruger.
Hvad så med et konsordie, må hver medlem så skyde 5 gange, eller er det totalt 5 gange sammenlagt for samtlige medlemmer.
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 20. sep 2013, 17:12
af Langenge
Stillekaj skrev:Hvad hvis nu man er proprietær, og har mange tønder land, må man så have 5? forskellige skydepladser fordelt rundt på herligheden, og så skyde 5 gange årligt på hver skydeplads/bane.?
Hvor mange må deltage i disse skydninger
Hvis egen grund skal tolkes som ejer eller hvis det skal tolkes som bruger.
Hvad så med et konsordie, må hver medlem så skyde 5 gange, eller er det totalt 5 gange sammenlagt for samtlige medlemmer.
For nu at tage den nedefra:
Om I så er en million brugere/ejere, så er det kun 5 gange sammenlagt.
Og oppefra:
Seeee den problematik med flere skydepladser, den giver lovgivningen ikke noget entydigt svar på.
Loven skriver blot, at en skydebane betragtes som midlertidig, hvis den ikke anvendes mere end 5 gange årligt. Hvor tæt på hinanden 2 skydebaner skal ligge for at tolkes som 1 skydebane.... jaeee.
Og ja, du må sagtens tage dine inviterede venner med. Men du må ikke holde åben skydning alle og enhver ude fra gaden af.
Men når vi nu er ude i fortolkning af loven, så vil jeg henholde mig til mit første indlæg, hvor jeg skrev, at der er en masse men'er.
Læs selv loven, og fortolk den så godt og realistisk som du kan. Der findes ikke rigtigt nogle brugbare domme på området, som kan danne ret meget præcedens.
Og så husk, det nok vigtigste, nemlig ikke at genere naboer eller andre. Genere du ikke nogen, kunne jeg FORESTILLE mig, at man kan tolke loven mindre stramt, end hvis man rent faktisk genere nogen.
HUSK, at det er miljølovgivningen, det her!
Det drejer sig primært om ting som bly, plastik, patronhylstre m.v. i naturen, samt gene overfor dyr og mennesker.
(Ting som sikkerhed skal jo ALTID være i orden. Ligegyldigt om det er træning/indskydning/plink/jagt)
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 20. sep 2013, 18:00
af Carsten Bo
Jeg har en frisk sag. Vores Jagtforening skyder på en mark de omtalte fem gange om året. Da naboerne klager efter hver skydning så har kommunen været ind over og det er nu bestemt at der maks må være 25 skydende personer pr. gang.
På Langeland sætter 4 lodsejere sig sammen på det græsareal hvor deres marker støder op imod hinanden, her har de skudt vist nok 10 gange i år ved at flytte maskinen mellem parcellerne. Naboerne er stærkt utilfredse men har ingen sanktionsmuligheder.
Via sky
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 21. sep 2013, 08:57
af Cp-Medic
De lyder da som nogle rare og hensynsfulde fyre. Så er det nemt at finde de skyldige hvis loven bliver strammet for de herrer der ovenfor beskrives kan ikke adminstrere frihed under ansvar.
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 21. sep 2013, 09:02
af Carsten Bo
I lovens ånd er alt korrekt.
Via sky
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 21. sep 2013, 10:29
af Cp-Medic
Ja og det udnytter man i det nævnte tilfælde på det groveste. Hvis man lige akkurat holder sig på den rigtige side af loven og er hensynsløs og til gene risikerer dem der godt kan finde ud af det med naboerne at blive udsat for lovstramninger.
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 21. sep 2013, 11:06
af Stillekaj
Cp-medic skrev:De lyder da som nogle rare og hensynsfulde fyre. Så er det nemt at finde de skyldige hvis loven bliver strammet for de herrer der ovenfor beskrives kan ikke adminstrere frihed under ansvar.
Konklusion:
er man venner og snakker med naboen, er man en "skidt karl"
Hvis man derimod handler fuldstændigt på samme måde, men individuel, uden overhovedet at snakke med naboerne, så er det helt fint.
Selvfølgeligt skal man tage hensyn til naboer, og om muligt have en fornuftig dialog med dem, som føler sig generet. Om muligt inviter dem med til en hyggelig komsammen, lad dem se hvad, og hvorfor.
Når så alt dette er brugt og prøvet, vil der være en lille rest, som for enhver pris vil klage og vrøvle. Her har man så et regelværk, som man kan henholde sig til. Eller smide sig helt om på ryggen, og fuldstændigt stoppe med en given aktivitet.
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 21. sep 2013, 13:13
af Carsten Bo
Cp-medic skrev:Ja og det udnytter man i det nævnte tilfælde på det groveste. Hvis man lige akkurat holder sig på den rigtige side af loven og er hensynsløs og til gene risikerer dem der godt kan finde ud af det med naboerne at blive udsat for lovstramninger.
Nu kender vi jo ikke alle facts, så måske vi skal tage den lidt med ro.
Personligt så ved jeg at vores jegtforening ikke larmer ret meget da jeg selv er nabo og derfor totalt uforstående over for de anmeldelser der kommer jævnligt. Det samme med sagen fra Langeland.
Måske naboerne virkelig er hensynsløse og uden forståelse for jagt. Faktisk så kan de være jsgtmodstandere.
Det drejer sig mere om at rigtig mange er sig selv nærmest og ikke giver plads til andre.
Via sky
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 28. sep 2013, 20:46
af Venø
Nogle der kan linke til den konkrete lov
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 26. mar 2014, 09:53
af Venø
Op...
Link til de rigtig pargraffer :D
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 26. mar 2014, 11:11
af Lasse68
Sjældent benyttede skydepladser skal ikke miljøgodkendes
For at lette administrationen og sætte denne i rimelig relation til skydeaktivitetens forureningsmæssige betydning fastsættes, at aktiviteter på sjældent benyttede skydepladser , der
* kun anvendes i op til 5 dage om året inden for tidsrummet kl. 7 - 21 på hverdage eller 9 - 16 på lørdage og,
* kun samtidigt benyttes af få personer (op til 20 personer pr. dag), og som ligger i en rimelig afstand, hvilket i dette tilfælde vil sige 300 meter fra den nærmeste bolig og dennes udendørs opholdsarealer i retning mod det til skydningen benyttede areal, og
* hvor der ikke er faste baneanlæg,
ikke skal miljøgodkendes, men reguleres gennem påbud efter miljøbeskyttelseslovens § 42.
Som et eksempel herpå kan nævnes træning til jagtprøver o.l.
Enkeltstående eller midlertidige arrangementer
Herudover kan der forekomme arrangementer, der må betegnes som enkeltstående og af midlertidig karakter, hvilket er ensbetydende med, at der ikke foreligger en godkendelsespligt i henhold til miljøbeskyttelseslovens § 33. De ovenfor angivne retningslinier (afstand, antal personer, skydetidspunkt) kan i disse tilfælde fraviges efter forudgående aftale med tilsynsmyndigheden.
Miljømæssig regulering af disse sjældent benyttede skydepladser eller arrangementer sker i øvrigt efter miljøbeskyttelseslovens § 42. Af hensyn til de omboende bør der foretages forudgående annoncering af de planlagte aktiviteter.
Vejledning nr. 14001 af 31/3 1995 om skydebaner.
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 26. mar 2014, 11:13
af Langenge
"1.2 Definition af »skydebane«
Definition af skydebane
Ved en skydebane forstås(* 3) i denne vejledning et landareal, der regelmæssigt benyttes til skydning med håndvåben med skarp ammunition.
Ved regelmæssigt forstås, at det samme areal benyttes mere end 5 dage om året."
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0 ... x?id=49521
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 26. mar 2014, 20:53
af Superliga
Men der er jo ingen regler for hvor mange gange man må gå på jagt om året. Men jeg vil nu hellere rådføre mig med naboerne om det, end begrænse mig til 5 gange om året. Ved mine forældre har vi 200 meter bar mark, med en stor jorddynge som kuglefang. Alle vores naboer er klar over at jeg skyder der en gang i mellem, og ofte mange flere gange end 5. De 2 nærmeste naboer får lige et kald inden jeg går ud, så hvis de evt. har gæster, lige kan advare dem om at naboens søn lige er ude og lege

Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 13. jul 2014, 09:56
af CQB
nogen har bildt mig ind at man ikke må indskyde på sin egen jord mere, er det opspind eller sandt ???
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 13. jul 2014, 10:33
af Ninja_Moose
CQB skrev:nogen har bildt mig ind at man ikke må indskyde på sin egen jord mere, er det opspind eller sandt ???
Ham der har bildt dig det ind, bør jo i givet fald dokumentere den påstand

Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 13. jul 2014, 12:14
af Bofhenator
CQB skrev:nogen har bildt mig ind at man ikke må indskyde på sin egen jord mere, er det opspind eller sandt ???
Bed "nogen" om dokumentation ellers er det bare det normale kællingesladder.
Re: 5 Årlige skydninger på egen grund?
: 13. jul 2014, 12:56
af CQB
Bofhenator skrev:CQB skrev:nogen har bildt mig ind at man ikke må indskyde på sin egen jord mere, er det opspind eller sandt ???
Bed "nogen" om dokumentation ellers er det bare det normale kællingesladder.
hvis der ikke er nogen der har hørt om det er det nok heldigvis løse rygter
