Side 1 af 1

Ældre pengeskabs godkendelse, regler og hvordan?

: 6. okt 2013, 17:44
af Finniqan
Har et Kovona A1610/876 pengeskab. :help:

Kan ikke umiddelbart finde oplysninger/en godkendelse, skafor rød/blå, så hvor finder jeg en liste over godkendte skabe eller får skabet godkendt?


Info:
GOOGLE random
Door front and body protected against attacks with mechanical burglary tools.
3-sided locking by means of solid bolts.
Standard delivery with 2x double-bit security key lock with 2+2 keys.
Size: 170x110x50 cm
Weight: 350 kg

Re: Ældre pengeskabs godkendelse, regler og hvordan?

: 6. okt 2013, 17:51
af Raptor357
Der findes forskellige lister med pengeskabe og hvad de er klasificeret til/hvor mange point de har fået. Men alene ud fra det du skriver turde jeg kun sige grade 0 altså den som skafor blå svarer til. mit grade 1 skab er tungere end dit skab set i forhold til størrelsen, hvor man tager hensyn til top og bund.

Edit: efter at have googled det, så er jeg sikker på at det ikke holder grade 1, men kun er et grade 0 tilsvarende.

Re: Ældre pengeskabs godkendelse, regler og hvordan?

: 11. okt 2013, 22:12
af Finniqan
Tak for svaret :-)

Har fået oplyst at der skulle forefindes en liste på F&P forsikring og pension hjemmeside..

Men kan ikke finde den. Ej heller google kan umiddelbart finde den.

Oplysningen stammer fra professionelt selskab i brancen. Nogen med lidt bedre kontakter end jeg, der ved hvor den liste er eller ved hvordan man skaffer en godkendelse?

Har selvfølgelig overvejet et skafor blå 5 våben skab til en ca. 2K, men det skal både boltes fast i væg og gulv. Det skal mit nuværende ikke, da det vejer rigeligt over 250 kg ifølge skafor godkendelse..

Er der ikke en nørd der kan klare dette spørgsmål?

Re: Ældre pengeskabs godkendelse, regler og hvordan?

: 11. okt 2013, 22:37
af Mapzter
Finniqan skrev:Har selvfølgelig overvejet et skafor blå 5 våben skab til en ca. 2K, men det skal både boltes fast i væg og gulv. Det skal mit nuværende ikke, da det vejer rigeligt over 250 kg ifølge skafor godkendelse..
Bemærk, at kravet ifm. opbevaring af våben er at skabet skal boltes fast med mindre det vejer over 1000 kg:
Bekendtgørelse om våben og ammunition mv. (BEK nr 997 af 19/10/2009 Gældende) skrev:Stk. 3. Opbevaring af indtil 25 af de våben, der er nævnt i våbenlovens § 1, stk. 1, nr. 1, eller indtil 10 særligt farlige skydevåben, jf. stk. 8, skal ske i et sikringsskab, der er godkendt i mindst EN 1143-1 grade 0 eller et sikringsniveau, der svarer hertil. Sikringsskabe med en vægt under 1.000 kg skal være forsvarligt fastboltet til gulv, væg eller lignende.
https://www.retsinformation.dk/forms/R0 ... ?id=127786

Re: Ældre pengeskabs godkendelse, regler og hvordan?

: 11. okt 2013, 22:58
af Finniqan
Jeg har selv fundet lidt, men har endnu ikke fundet svaret :???:

Forsikring & Pension
Specifikation – april 2005
Sikringskatalog
XXXXX meget lang copy-paste fjernet, MOD XXX

Ja så bliver det jo ikke nemt for en ekspert at give mig en vurdering når oplysningerne er fjernet....
Lad os hellere få en laaaaaaaaaannnnnnnnngggggggggg tråd ..
Istedet for et svar der kan hjælpe andre i samme situation med et andet pengeskab af anden type.. suk

Re: Ældre pengeskabs godkendelse, regler og hvordan?

: 12. okt 2013, 00:12
af Jef
Kuvona skabene (Tjekkiet) har ikke nogen godkendelse. Og er i øvrigt mht. Konstruktion væsenligt svagere end eks.skafor blev/ grade 0 skabe

Re: Ældre pengeskabs godkendelse, regler og hvordan?

: 16. okt 2013, 00:17
af Finniqan
Så skal den til godkendelse hos forsikringsselskabet eller politiet med skriftlig godkendelse/henvendelse..

Re: Ældre pengeskabs godkendelse, regler og hvordan?

: 16. okt 2013, 07:17
af Jensor
Kan vi få et link til den liste, nu copy/paste er fjernet?

Re: Ældre pengeskabs godkendelse, regler og hvordan?

: 16. okt 2013, 09:31
af Refraktorius
Det var vist den her der var kopieret fra:
http://www.forsikringogpension.dk/virks ... nheder.pdf

Og "Standardtyvmetoden":
http://www.forsikringogpension.dk/virks ... etoden.pdf

Og produktregistrering:
http://www.forsikringogpension.dk/virks ... 0dansk.pdf

Vil man citere fra andre steder (specielt kommercielle!), så brug korte citater med den relevante tekst, og tydelig link/kildeangivelse til hvor det er taget fra.

Bevidstløs copy-paste af lange tekststykker er en pest at læse, en belastning moderationsmæssigt og ikke mindst en mulig kilde til copyrightproblemer.
Hvis man vil dele information med 8000 andre mennesker, så kan man godt selv lægge den smule arbejde det er, at uddrage det væsentlige.

Vi har også haft forfattere der ville slæbe Lycon i retten for brud på ophavsretten, fordi medlemmer havde copy-pastet artikler ind på NVF.

Re: Ældre pengeskabs godkendelse, regler og hvordan?

: 16. okt 2013, 10:36
af Carsten Bo
Ups.


Via sky