Side 1 af 1
SKal jeg købe en ½auto eller ej? (EU regler)
: 9. nov 2016, 09:55
af Badaka
Hejsa.
Hvis man nu går og drømmer om at købe en fin lille ½auto i f.eks. 223rem
hvad er så egentlig status på alle EU's begrænsninger eller forslag deraf? Vil min gøb blive kasteret i nærmere fremtid eller er der en chance for at jeg får lov til at beholde den?
Re: SKal jeg købe en ½auto eller ej? (EU regler)
: 9. nov 2016, 10:12
af Agamemnon
I dit sted ville jeg købe den, hvis jeg ønskede mig den.
Endelige EU beslutninger, direktivets ordlyd og hvordan det bliver indskrevet i dansk lov vil tage tid og bør ikke diktere hvad vi foretager os i mellemtiden. Der er reelt ingen der ved hvad resultatet bliver. Ikke engang kommisionens medlemmer ved hvad de har stemt om.
Med lidt held har vi haft mulighed for at stemme os ud af EU inden de forbyder skydevåben,
glögg og andet der gør livet tåleligt.
Re: SKal jeg købe en ½auto eller ej? (EU regler)
: 9. nov 2016, 10:16
af 308 W
Der er nye regler i Tyskland omkring at de Max må lades med 3 stk, men det er kun gældende for jagt.
Re: SKal jeg købe en ½auto eller ej? (EU regler)
: 9. nov 2016, 10:22
af C-X
Det er vel som at købe en lotteriseddel. Har man råd til at brænde funny money af, så gør man det. Hvis ikke, så lader man nok bedst være.
Jeg har personligt valgt, at se helt bort fra halvauto'er, da jeg ikke magter de frustrationer det kan medføre (hverken i form af bekymringer eller reelle tiltag). Jeg ville ellers gerne have haft en Ruger 10/22. Måske bliver det til et halvauto haglgevær. Det er mere overskueligt.
Re: SKal jeg købe en ½auto eller ej? (EU regler)
: 9. nov 2016, 11:09
af ReneKJ
C-X skrev: Jeg ville ellers gerne have haft en Ruger 10/22. Måske bliver det til et halvauto haglgevær. Det er mere overskueligt.
Var der ikke noget i EU-forslaget der gjorde forskel på central-tændt og rand-tændt?
Det forekommer mig at der var en undtagelse, men der var jo så mange revisioner.
Re: SKal jeg købe en ½auto eller ej? (EU regler)
: 9. nov 2016, 11:12
af C-X
Muligvis, men lige nu magter jeg det ikke. Jagt og skydning skal være sjovt, især til de priser!

Re: SKal jeg købe en ½auto eller ej? (EU regler)
: 9. nov 2016, 12:58
af 458hunter
Køb for fanden, køb :eek:
Re: SKal jeg købe en ½auto eller ej? (EU regler)
: 9. nov 2016, 13:25
af Mapzter
Badaka skrev:hvad er så egentlig status på alle EU's begrænsninger eller forslag deraf?
Status er, at de er i gang med forhandlingerne. Hvad der kommer ud af dem er umuligt at spå om. Formodentlig når de frem til et resultat som der skal stemmes om i Europaparlamentet i år. Der er en mulighed for, at et evt. forbud vil blive håndteret herhjemme, ligesom forbuddet mod .50 BMG, dvs. at eksisterende tilladelser fortsætter resten af løbetiden, men ikke kan fornyes, med mindre våbnet bliver kastereret.