Indlæg
af C-X » 4. okt 2019, 12:32
Der har vist længe været elementer i DJ, der har arbejdet for, at fremme deres egen politiske korrekthed, ved at få indført et forbud mod bly, også i riffelammunition. Det giver sådan lidt en kvalm eftersmag, når man betaler kontingentet.
Skyder man med mindre end 6,5 og mere end 9,3 mm, så begynder der at komme vanskeligheder med kuglevalget.
Støbte blykugler behøver heller ikke afsætte bly. Restvægten på en .458 der er pulverlakeret, er vist nogenlunde intakt.
Som jægere skal vi bare anerkende problematikken, særligt overfor kadavere til rovfugle, og afskær omkring skudhuller i det vi spiser, så er bly ikke noget egentligt problem.
Nok går DOF efter vores kugler (helt bogstaveligt), men de ser det også som en hindring de kan pålægge jagten, som de reelt helst ser afskaffet. Så har vi nogle forrædere, i egne rækker, der hellere end gerne vil virke progressive og derfor samarbejder, således de legitimerer DOFs følelsesporno-drevne agenda.
V: People should not be afraid of their governments. Governments should be afraid of their people.