Der findes rigtig, rigtig mange halvautomatiske salonrifler i privatejede hænder og på markedet, så det er lidt svært at gå ud og forbyde dem, især fordi en halvauto .22lr er en effektiv rågebasker. Man kan virkelig tale om, at en halvauto til rågeregulering er bedre end en repeterriffel.
Ved at fjerne alle mellemkaliberne, hvis de benyttes i halvautomatiske våben, fjerner man, som Elbæk siger, AR-15-platformen og AKM-platformen, men man fjerner også alle halvauto PCC (Pistol Caliber Carbine), typisk halvauto MP5, halvauto USC45, AR9/45 og så meget andet.
Det er nok meget rigtigt, at der findes en politisk modstand mod sådanne våben, men derudover kan man jo også kigge på, om sådanne våben overhovedet blev brugt til jagt?
Der blev nok udstedt en del tilladelser til ARs og lign. gennem tiden med henblik på jagt i udlandet, hvor våbnet 100% af tiden blev brugt på skydebanen og til dynamiske konkurrencer, og så er det jo straks nemt at retfærdiggøre et forbud mod disse, fordi man kan argumentere for, at ejerne ikke bruger våbene til det, de er på tilladelse til.
Med ændringen af våbencirkulæret og jagtloven sidste år gjorde man det
praktisk at anvende halvautomatiske rifler på jagt i Danmark, fordi man fjernede kravet om permanent fastmontering af magasin til riflen, og man øgede grænsen for antallet af skud, så systemet nu må kunne indeholde tre skud i stedet for to. Nu må min halvautomatiske riffel have lige så mange patroner som min egen Schultz & Larsen kan indeholde (hvis jeg ikke putter en patron i kammeret først), og jeg kan skifte magasin, hvis behovet opstår.
Sidste års ændring var en ærgerlig reduktion i de våbentyper, man kunne eje som halvauto i DK, men den åbnede også op for, at de tilbageværende våben rent faktisk kan blive brugt på dansk jagt, så de ikke bare bruges på skydebanen. Jeg ser da både herinde, men også blandt andre jægere ude i den virkelige verden, en stigende interesse for at gå på jagt med halvautomatiske rifler, og det går på alt fra en AG42 Ljungmann til Browning BAR til en AR308.
Jeg sagde sidste år, at hvis ændringen i våbencirkulæret skulle være godt for noget, så er det muligvis, at halvautomatiske rifler til dansk jagt bliver normaliseret mere, end de hidtil har været. Man må sige, at det også er på tide. Teknologien er ældre end den første automobil, så selv de mest stokkonservative jægere kan være med på den
