Hej
Jeg er vant til at arbejde med søkort, hvor man stadig anvender det gode gamle længde-/breddegradssystem (grader, minutter, sekunder).
Så jeg kom til at tænke på, hvordan man egentlig omregner fra det system til det nyere UTM ?
Jeg tænker på en formel/"regneregel", man kan have med på et stykke lamineret papir.
Jeg har søgt på nettet, men har kun fundet en masse programmer og excel ark, der er klar til indtastning.
Hvor smart en bærbar end er, er det ikke lige den første ting, jeg vil pakke til en vildmarkstur
Kan nogen hjælpe ?
UTM til længde-/breddegrader og omvendt
- Deepo
- Gold Member
- Indlæg: 770
- Tilmeldt: 13. nov 2005, 22:36
- Interesser: Knivbygning Historisk skydning
- Geografisk sted: Aalborg
- Has thanked: 27 times
- Been thanked: 110 times
Re: UTM til længde-/breddegrader og omvendt
Hvilken vej skal du beregne?
Der er en god artikel på wiki:
Universal Transverse Mercator
Og en masse formler på den engelske wiki:
Universal Transverse Mercator coordinate system
Det er ikke lige til.
Der er en god artikel på wiki:
Universal Transverse Mercator
Og en masse formler på den engelske wiki:
Universal Transverse Mercator coordinate system
Det er ikke lige til.
- Bowman76
- Bronze Member
- Indlæg: 111
- Tilmeldt: 13. feb 2015, 14:18
- Interesser: Buejagt, lystfiskeri
- Geografisk sted: Nordsjælland
- Has thanked: 11 times
- Been thanked: 55 times
Re: UTM til længde-/breddegrader og omvendt
Tak. Jeg prøver at kigge på det.Deepo skrev: ↑23. feb 2022, 14:15Hvilken vej skal du beregne?
Der er en god artikel på wiki:
Universal Transverse Mercator
Og en masse formler på den engelske wiki:
Universal Transverse Mercator coordinate system
Det er ikke lige til.
Det nemmeste ville selvfølgelig være at lære UTM systemet at kende. Men nogle gange må ting godt være knudrede, for at man får en bedre forståelse for det.
-
- Newbie
- Indlæg: 2
- Tilmeldt: 30. maj 2020, 06:09
- Interesser: PCP Rotter
- Geografisk sted: Randers SV
- Has thanked: 1 time
Re: UTM til længde-/breddegrader og omvendt
Jeg tror nok jeg ville skifte format i min GPS indtaste koordinater og derefter ændre format igen. Tror det er den nemmeste og hurtigste måde at konvertere på når man er ude. Hjemme i stuen er GPSBabel faktisk prima.